Current Buster Canoe and Kayak Race Results

Current Buster Canoe and Kayak Race Results
May 1st and 2nd,1999

 Choose Event

Saturday's Events
 Men's C-1  Master's C-1
 Mixed C-2  Juniors C-2
 Downriver Kayak  Open Kayak

Saturday Afternoon Sprints
 Rookie Race C-2  General Sprints
 Junior C-2  Junior C-1
 Junior K-1


Sunday's Races
 C-2 Women  C-2 Adult/Youth
 Recreation/Stock Alum.  C-2 Standard
 C-2 Men  C-2 Masters

 

TOP
Men's C-1 (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1st
Kevin LeRoy Madison, WI
1:27:47
2nd
Jody Runyon Flanagen, Il
1:27:51
3rd
Tave Lamperez St. Charles, IL
1:30:48
4th
David Simon Warrenville, IL
1:37:05
5th
David Buckley Wheaton, IL
1:44:32
6th
Joe Kowsky Morris, IL
1:54:37

TOP
Master's C-1 (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1st
Ed Hahn Chicago, IL.
1:30:22
2nd
Jim Short Springfield, MO
1:32:00
3rd
George Braun Union, IL
1:32:22
4th
Fred Zeien Antioch, IL
1:33:19
5th
Rich Hodgkins Zion, IL.
1:37:06
6th
Pat Faul Lake Zurich, IL
1:37:17
7th
Doug Pennington Popular Bluff, MO
1:37:53
8th
Bill Thompson Crystal Lake, IL
1:41:03
9th
Steve Luth Wheeling, IL
1:44:05
10th
Philip VanAcker St. Charles, IL
1:58:43

 

TOP
Mixed C-2 (10:10 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Chris Palmquist Batavia, IL Jeff Palmquist Batavia, IL
1:27:22
2nd
Ray Grzenia Naperville, IL Mindy Noble Brookfield, IL
1:30:31
3rd
Joanie Even Hazel Green, WI Al Lamperez Streamwood, IL
1:31:38
4th
Veronica Luth Vernon Hills, IL Eric Luth Vernon Hills, IL
1:32:38
5th
Sharon Runyon Pontiac, IL Cecil Runyon Pontiac, IL
1:32:47
6th
Don Mueggenborg Lemont, IL Mary Ellyn Waterson Geneva, IL
1:32:54
7th
William Kanost Portage, IN Debbie Kanost Portage, IN
1:34:10

TOP
C-2 Juniors (10:10 start) 10 miles
1st
David Deck Morris, IL Adam Hawkins Morris, IL
1:44:23

TOP
Downriver Kayak (10:20 start) 10 miles
1st
Ryan Stevens Morris, IL
1:25:31
2nd
Steve Apple Carbondale, IL
1:29:20
3rd
Russ James Ottawa, IL
1:39:12

TOP
Open Kayak-Sea Kayak- (10:20 start) 10 miles
1st
Dan Palermini Oak Park, IL
1:57:12
2nd
Michael Lane Morton Grove, IL
1:59:13


SATURDAY AFTERNOON SPRINTS

TOP
Rookie SPRINT (12:15 start) 1/2 mile
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Dave Buckley Wheaton, IL Joel Kowsky Wheaton, IL
5:56:48

TOP
General Sprints
1st
Ryan Stevens (K-1) Morris, IL
4:03:54
2nd
Kevin LeRoy (C-1) Madison, WI
4:26:16

TOP
C-2 Junior Sprint
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
David Deck Morris, IL Adam Hawkins Morris, IL
4:55:20

TOP
C-1 Juniors
1st
Adam Hawkins Morris, IL
6:40:00
2nd
Joel Kowsky Morris, IL
7:40:14

TOP
K-1 Juniors
1st
David Deck Morris, IL
5:44:06

SUNDAY'S RACES

TOP
C-2 Women's (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Janet Perry St. Charles, IL Wendy Thompson Crystal Lake, IL
1:33:51
2nd
Chris Palmquist Batavia, IL Sharon Runyon Pontiac, IL
1:46:41
3rd
Mary Ellen Watterson Geneva, IL Laurie Morse Glencoe, IL
2:01:11

TOP
C-2 Adult/Youth (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Pat Faul Lake Zurich, IL Noah Unicher Pontiac, IL
1:30:15
2nd
Dan Luke Burlington, Wi Daryl Luke Burlington, Wi
1:35:36

TOP
Recreation/Stock Alum. ( none )
No Entries

TOP
C-2 Standard (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Jim Short Springfield, MO Doug Pennington Popular Bluff, MO
1:27:05
2nd
Kevin Bradley Hoffman Estates, IL Larry Steffens Schamburg, IL
1:31:02
3rd
Steve Luth Wheeling, IL Barry Coyne Palatine, IL
1:33:04
4th
Russ James Ottawa, IL Joe Kowsky Morris, IL
1:38:43
5th
John Kropp Burlington, IL Liga Kropp Burlington, IL
1:58:06

TOP
C-2 Men (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Fritz Hansen Union Grove, WI Kai Hansen Belleville, Wi
1:21:46*
2nd
Jody Runyon Flanagan, IL Jeff Palmquist Batavia, IL
1:22:27
3rd
Tave Lamperez St. Charles, IL Dave Simon Warrenville, IL
1:26:52
4th
Kevin LeRoy Madison, WI Joanie Even Hazzel Green, IL
1:28:08
5th
Ryan Stevens Morris, IL David Buckley Wheaton, IL
1:28:21
6th
Al Lamperez Streamwood, IL Bill Thompson Crystal Lake, IL
1:30:43
7th
Jim Heil Crystal Lake, IL Terry Heil Crystal Lake, IL
1:34:44

* Fastest time fo the day!!

TOP
C-2 Masters (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Ed Hahn Chicago, IL George Braum Union, IL
1:27:03
2nd
Jay Lancaster Darlington, Wi Brad Glass Spring Green, IL
1:28:20
3rd
Don Mueggenborg Lemont, IL Tom Wells St. Charles, IL
1:30:14
4th
Dave Timmerman Dubuque, IA Dena Kurt Dubuque, IA
1:30:24
5th
Cecil Runyon Pontiac, IL Steve Conlon Batavia, IL
1:33.56
6th
Mark Stuttle Batavia, IL Craig Molander Batavia, IL
1:42:36
7th
David Anderson Lemont, IL Rod Ziegler Glen Ellyn, IL
1:45:34

TOP