Current Buster Canoe and Kayak Races

Current Buster Canoe and Kayak Races
May 3rd and 4th,1998

 Choose Event

Saturday's Events
 Men's C-1  Master's C-1
 Mixed C-2  Downriver Kayak
 Open Kayak  C-2 Standard
 Women's C-1  Rookie Race

Sunday's Races
 C-2 Women  C-2 Adult/Youth
 Recreation/Stock Alum.  C-2 Jr.(under 18)
 C-2 Men  C-2 Masters

 

TOP
Men's C-1 (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1
Jody Runyon Flanagen, IL
1:27:36
2
Kevin LeRoy Madison, Wi
1:29:07
3
Ed Hahn Chicago, IL
1:29:13
4
Doug Lange Aurora, IL
1:50:02

TOP
Master's C-1 (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1
Fred Zeien Antioch, IL.
1:35:39
2
George Braun Union, IL.
1:36:18
3
Ron Robarts Joliet, IL
1:37:12
4
Rich Hodgekins Zion, IL
1:37:35
5
Steve Luth Whelling, IL.
1:40:35
6
Bill Thompson Crystal Lake, IL
1:42:30
7
John Moore St. Charles, IL.
1:59:23

 

TOP
Mixed C-2 (10:10 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Chris Palmquist Batavia, IL Jeff Palmquist Batavia, IL
1:25:59
2nd
Tave Lamperez St. Charles, IL Janet Perry St. Charles, IL
1:28:28
3rd
Carmen Mavec Villa Park, IL. Joe Mavec Villa Park, IL
1:31:11
4th
Ray Grzenia Naperville, IL Mindy Noble Brookfield, IL
1:31:13
5th
Terry Heil Crystal Lake, IL Jim Heil Cryatal Lake, IL
1:32:07
6th
Sharon Runyon Pontiac, IL Cecil Runyon Pontiac, IL
1:32:24
7th
William Kanost Portage, IN Debbie Kanost Portage, IN
1:34:14
8th
Nick Josefik Morris, IL Adrienne Josefik Morris, IL
1:37:52

TOP
Downriver Kayak (10:20 start) 10 miles
1st
Steve Apple Carbondale, IL
1:28:28
2nd
Erick Luth Vernon Hills, IL
1:30:49

TOP
Open Kayak (10:20 start) 10 miles
1st
Ted Spears Rockford, IL
1:49:50

TOP
C-2 Standard (10:20 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Don Mueggenborg Lemont, IL Tom Wells St. Charles, IL
1:29:53
2nd
Kevin Bradley Hoffman Estates, IL Larry Steffens Schamburg, IL
1:31:00
3rd
Joe Kowsky Morris, IL Russ James Morris, IL
1:34:34
4th
Dave Foster West Brooklyn, IL Joe Searls Dixon, IL
1:35:58
5th
Ben Josefik Morris, IL Tammy Cox Mason City, IL
1:52:40

TOP
Women's C-1 (12:30 start) 6 miles
1st
Janet Perry St. Charles, IL
1:09:02

TOP
Rookie Race (12:15 start) 1/2 mile
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Lynn Nickle St. Charles, IL Tom Wells St. Charles, IL
0:06:07

SUNDAY'S RACES

TOP
C-2 Women ( none )
No Entries

TOP
C-2 Adult/Youth (10:00 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Fritz Hansen Union Grove, Wi Alex Hoefs Racine, Wi
1:31:10
2nd
Pat Faul Lake Zurich, IL Noah Unicher Pontiac, IL
1:31:11
3rd
Dan Luke Burlington, Wi Daryl Luke Burlington, Wi
1:40:15
4th
Donald Browning Crete, IL Crisan Curtis Lake Villa, IL
1:50:41

TOP
Recreation/Stock Alum. ( none )
No Entries

TOP
C-2 Junior (under 18) (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Matt Wright Morris, IL Ryan Stevens Morris, IL
1:26:05
2nd
Eric Luth Wheeling, IL Veronica Luth Wheeling, IL
1:32:30

TOP
C-2 Men (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Jody Runyon Flanagan, IL Kai Hansen Belleville, Wi
1:22:19*
2nd
Cecil Runyon Ponitac, IL Nick Josefik Morris, IL
1:25:08
3rd
Tave Lamperez St. Charles, IL Kevin LeRoy Madison, Wi
1:25:22
4th
Jeff Palmquist Batavia, IL Chris Palmquist Batavia, IL
1:26:27
5th
Ben Josefik Morris, IL David Buckley Morris, IL
1:34:33

* Fastest time fo the day!!

TOP
C-2 Masters (10:15 start) 10 miles
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Ed Hahn Chicago, IL Roger Block Watertown, Wi
1:25:19
2nd
Steve Sleider Burlington, Wi Robert Mandli Union Grove, Wi
1:25:47
3rd
Don Mueggenborg Lemont, IL Tom Wells St. Charles, IL
1:28:12
4th
Jay Lancaster Darlington, Wi Brad Glass Spring Green, IL
1:28:24
5th
Bill Thompson Crystal Lake, IL Steve Luth Wheeling, IL
1:35:08

TOP