Current Buster Canoe and Kayak Race Results
Current Buster Canoe and Kayak Race Results
May 4th and 5th, 2002

74 total people attended (two days)

 Choose Event
Saturday's Events
 Men's C-1  Master's C-1
 Mixed C-2  Standard C-2
 Racing Kayak (unlimited)  Sea Kayak
 Downriver Kayak

 

 
Sunday's Races
 C-2 Women  C-2 Adult/Youth
Junior C-2.  Recreation/Stock Alum.
 C-2 Men  C-2 Masters

          


 
Men's C-1 (10:00 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1st
Fred Zeien Antioch, Il
1:35:35
2nd
Pat Faul Lake Zurich, IL
1:47:48

 

Master's C-1 (10:00 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
TIME
1st
Steve Sleider Burlington, WI
1:30:06
2nd
Bill Kanost Portage, IN
1:33:50
3rd
Bob Mandli Union Grove, WI
1:35:26
4th
George Braun Union, IL
1:39:25
5th
Ray Grzenia Plano, IL
1:42:12

 

Mixed C-2 (10:10 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Kevin LeRoy Fitchburg, WI Mary Godec Mayville, WI
1:28:50
2nd
Kai Hansen Belleville, WI Cindy Hansen Belleville, WI
1:29:09
3rd
Tave Lamperez St. Charles, IL Janet Perry St. Charles, IL
1:29:36
4th
Gareth Stevens Hubertus, WI Chris Palmquist Geneva, IL
1:30:39
5th
Laurie Morse Glencoe, IL Steve Conlon Batavia, IL
1:37:39
6th
Cecil Runyon Pickneyville, IL Sharon Runyon Pickneyville, IL
1:38:17
7th
Don Mueggenborg Lemont, IL Mary Ellen Waterson Geneva, IL
1:45:34

 

C-2 Standard (10:10 start) 10 miles
TOP
1st
Larry Steffens Schaumberg, IL Kevin Bradley Hoffman Estates, IL
1:35:18
2nd
Tammy Cox Pontiac, IL Ben Josefik Morris, IL
1:39:27

3rd

Joe Kowsky Morris, IL Bill Thompson Crystal Lake, IL

1:41:11

4th

Corinne Grotenhuis South Elgin, IL Doug Lange Aurora, IL

1:47:34

5th

Steve Rehak St. Charles, IL Josh Richardson St. Charles, IL

2:15:27

 

Racing Kayak - unlimited (10:20 start) 10 miles
TOP
1st
Rod Ziegler Glen Ellyn, IL
1:15:25
2nd
Rich Hodgkins Grays Lake, IL
1:25:48

3nd

Steve Luth Wheeling, IL

1:33:00

 

Sea Kayak (10:20 start) 10 miles
TOP
1st
Karl Teske N. Aurora, IL
2:03:00
2nd
Michelle Bucuk Chicago, IL
2:10:05
3rd
Jack Bakker Western Springs, IL
2:18:36

4th

Vyts Paukstys LaGrange, IL

2:19:00

5th

Nancy Bucuk Williams Bay, WI

3:03:36

 

* Fastest time fo the weekend!!

Downriver Kayak  (10:20 start) 10 miles
TOP
1st
Ryan Stevens Morris, IL
1:14:43*

2nd

Veronica Luth Vernon Hills, IL

1:31:00

SUNDAY'S RACES

 

C-2 Women's (10:00 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Michelle Zurn Crystal Lake, IL Janet Perry St. Charles, IL
1:39:36
2nd
Laurie Morse Glencoe, IL Jennie Quill Wheaton, IL
1:41:41

3rd

Tam Cox Pontiac, IL Mary Ellen Waterson Batavia, IL

1:53:24

 

C-2 Adult/Youth (10:00 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Travis McAllister Danville, Ia Steve McAlister Danville, Ia
1:32:40

 

C-2 Juniors (10:00 start) 10 miles
TOP

PLACE

NAME

HOMETOWN

PARTNER

HOMETOWN

TIME

1st Garret McAllister Danville, IA Brock Ita Danville, IA 1:36:47
2nd Steve Rehak St. Charles, IL Josh Richardson St. Charles, IL 1:53:32

 

C-2 Recreation/Stock Alum (10:15 start) 6 miles
TOP

PLACE

NAME

HOMETOWN

PARTNER

HOMETOWN

TIME

1st Jan Livengood Lake in the Hills, IL JB Livengood Lake in the Hills, IL 1:12:57
2nd Ben Josefik Morris, IL Joe Kowsky Morris, IL 1:08+10 min penalty

 

C-2 Men (10:30 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Brad Tagget Mayville, WI Roger Block Watertown, WI
1:26:07
2nd
Gareth Stevens Hubertus Kevin LeRoy Fitchburg, WI
1:26:16
3rd
Mary Godec Mayville, WI Jody Runyon Flanagan, IL
1:26:59
4th
Tave Lamperez St. Charles, IL Dave Simon Warrenville, IL
1:27:08
5th
Cris Palmquist Batavia, IL Jeff Palmquist Batavia, IL
1:29:15
6th
Nick Josefik Morris, IL Dave Deck Morris, IL
1:30:37
7th
Tom Wetmore Wheaton, IL Brian Wetmore Wheaton, IL
1:34:04
8th
George Braun Union, IL    
1:38:35
9th
Don Browning Crete, IL Crisan Curtis Lake Villa, IL
1:47:56

 
C-2 Masters (10:30 start) 10 miles
TOP
PLACE
NAME
HOMETOWN
PARTNER
HOMETOWN
TIME
1st
Jim Heil Crystal Lake, IL Fritz Hansen Union Grove, WI
1:26:08
2nd
Don Alberta Mondeline, IL Bob Mandli Union Grove, WI
1:26:48
3rd
Bill Thompson Crystal Lake, IL Mark Koenig Woodstock, IL
1:26:52
4th
Dena Kurt Dubuque, IA Dave Timmerman Dubuque, IA
1:27:54
5th
Bary Coyne Palatine, IL Joe Mavec Villa Park, IL
1:31:22
6th
Larry Steffens Schamburg, IL Kevin Bradley Hoffman Estates, IL
1:32:14
7th
Jim Anderson Pontiac, IL John Pfaff Pontiac, IL
1:32:15
8th
Pat Faul Lake Zurich, IL Dennis Fitzgerald Lake Zurich, IL
1:33:12

9th

Jim Blazer Aurora, IL Rod Ziegler Glen Ellyn, IL

1:34:06

10th

Frank Grimes Aurora, IL Jerry Grimes Aurora, IL

1:34:10

11th

Fred Zeien Antioch, IL    

1:34:12

12th

Don Mueggenborg Lemont, IL Tom Wells St. Charles, IL

1:36:47

TOP